Opatrunki medyczne mają szerokie zastosowanie, zaczynając od osłony powstałego uszkodzenia skóry, po zabezpieczenie trudno gojących się ran, uszkodzeń w wyniku oparzeń, czy ran wymagających zastosowania specjalistycznych materiałów nasączonych odpowiednimi substancjami przeciwbakteryjnymi lub preparatami leczącymi wrzodziejące rany.
Podstawowe i funkcyjne opatrunki medyczne
W zależności od materiału, z którego zostały wykonane, substancji, którą zostały nasączone, konkretnego zastosowania, czy też techniki ich zakładania, opatrunki dzielimy na kilka grup. Ale wśród nich wyróżniamy:
- opatrunki podstawowe, mające swoje zastosowanie w codziennym opatrywaniu ran, skaleczeń, czy stłuczeń
- opatrunki funkcyjne (specjalistyczne), stosowane po specjalistycznych zabiegach, dla ran pooperacyjnych i przewlekłych, spełniające konkretne funkcje
Postaramy się w najprostszy sposób przedstawić najczęściej stosowane opatrunki funkcyjne, uwzględniając ich specjalistyczne zastosowanie oraz materiał, z którego zostały wykonane. Przedstawimy również producentów poszczególnych opatrunków, w które na bieżąco zaopatrujemy naszych Klientów.
Opatrunki medyczne jałowe
Najpopularniejsze, godne uwagi i najczęściej wykorzystywane opatrunki, są w pełni sterylne, a zatem pozbawione drobnoustrojów. Celem ich jest maksymalne ograniczenie ryzyka zakażeń, szczególnie w przypadku ran:
- trudno gojących się
- pooperacyjnych
- sączących
- pooparzeniowych
Producenci opatrunków jałowych:
›ZARYS: elastopor STERIL, elastoDERM
›PAUL HARTMANN: Cosmopore E
›3M: Tegaderm + Pad
Pooperacyjne opatrunki medyczne
Przede wszystkim stosowane do opatrywania ran po operacjach chirurgicznych. To opatrunki oddychające, których zadaniem jest utrzymanie rany pooperacyjnej w czystości i sterylności. Tego rodzaju opatrunki są:
- wodoodporne
- elastyczne
- chronią przed promieniami UV
- najczęściej cielistej barwy
Producenci opatrunków pooperacyjnych:
›PAUL HARTMANN: Cosmopore E
›Smith&Nephew: Opsite Post-Op Visible, Opsite Flexigrid, Opsite Incise Drapes, Acticoat flex, Acticoat Moisture Control, Acticoat Site
Hydrożelowe opatrunki
Charakteryzuje ich działanie chłodzące. Opatrunki z zawartością wody, stosowane są na różnego rodzaju rany oparzeniowe lub rany spowodowane zabiegami radioterapii.
Dzięki swoim właściwościom nawilżającym, opatrunki hydrożelowe uśmierzają tzw. piekący ból oparzeniowy.
Producenci opatrunków hydrożelowych:
›Kikgel: Agua Gel, HydroAid
›Smith&Nephew: Durafiber
Opatrunki na trudno gojące się rany
Przede wszystkim to rodzaj opatrunków, wykonanych ze specjalnych włókien alginianu wapnia, często opatrunki tego rodzaju występują w połączeniu ze srebrem. Opatrunek ten ma na celu oczyszczać trudno gojącą się ranę, działając antybakteryjnie i przyspieszając jej gojenie. A dzięki pochłanianiu wysięku i tworzeniu się żelu, następuje naturalny proces oczyszczania rany.
Ponieważ opatrunek łatwo dopasowuje się do rany, stosowany jest w przypadku przewlekłych owrzodzeń.
Producenci opatrunków na trudno gojące się rany:
›Convatec: GranuFlex, Aguacel, Aguacel AG
›Smith&Nephew: Allevyn
›Paul Hartmann: Hydrocoll, Sorbalgon
Opatrunki foliowe
Ponieważ wykonane są z folii poliuretanowej, są wodoodporne oraz oddychające. Chronią ranę przed zewnętrznym zanieczyszczeniem, są elastyczne i ułatwiają kontrolę opatrzonej rany. Opatrunki foliowe stosuje się w przypadku:
- lekkich ran oparzeniowych
- ran odleżynowych
- lekkich ran pooperacyjnych
- otarciach
- jako zabezpieczenie rany po świeżo wykonanym tatuażu
Producenci opatrunków foliowych:
›3M: Tegaderm Film
›Paul Hartmann: HydroTac
›Smith&Nephew: Opsite Post-op
› Zarys: elastoDERM PAD
Hydrokoloidowe opatrunki medyczne
To opatrunki sterylne, ochronne, cienkie, szybko wchłaniające wysięk tworząc żel. Opatrunki po za właściwością chłonną, są opatrunkami oddychającymi i zapewniającymi odpowiednią wilgotność, dzięki czemu wspomagają regenerację tkanek i zapobiegają powstawaniu blizn. Szczególnie godne uwagi, ze względu na ich dłuższe użycie jednorazowe.
Stosowane są do ran niezakażonych, charakteryzujących się lekkim wysiękiem, szczególnie:
- lekkich ran pooperacyjnych
- ran odleżynowych
- lekkich ran owrzodzeniowych
- otarć i pęcherzy
Producenci opatrunków hydrokoloidowych:
›Hartmann: Hydrocoll
›Lohmann&Rauscher: Suprasorb H
›Convatec: Granuflex
Opatrunki z pianki poliuretanowej
Niewątpliwie, dzięki dużej wchłanialności, stosowane są do ran o umiarkowanym lub obfitym wysięku. Opatrunek jest miękki i wygodny w noszeniu. Dzięki zastosowaniu pianki poliuretanowej, opatrunki bezpiecznie wchłaniają wysięk z rany, chronią przed dostaniem się wody do rany oraz chronią ranę przed szkodliwymi bakteriami. Zmiana opatrunku następuje bezboleśnie.
Najczęściej stosowane są do ran:
- powierzchniowych
- niezakażonych
- do leczenia ran owrzodzeniowych i odleżynowych
- leczenia ran pooperacyjnych
- do ran powstałych po pobraniu skóry do przeszczepów
Producenci opatrunków z pianki poliuretanowej:
›Smith&Nephew: ALLEVYN Ag Gentel, ALLEVYN AG Gentle BORDER, ALLEVYN gentle, ALLEVYN NON-ADHESIV, ALLEVYN ADHESIVE, ALLEVYN SACRUM
›ConvaTec: FoanLite, Aguacel Foam, Aguacel Ag Foam
Silikonowe opatrunki medyczne
Z pewnością wykorzystywane w leczeniu blizn i bliznowców. Dopasowują się do rany, są hipoalergiczne, redukują unaczynienie, są cienkie i wygodne w aplikacji.
Podobnie do innych opatrunków funkcyjnych, opatrunki te dzięki swoim właściwością redukują wielkość rany, jej zaczerwienienie oraz rozjaśniają blizny.
Producenci opatrunków silikonowych:
›Convatec: Aquacel Ag
›Smith&Nephew: Cica-care
›Lohmann&Rauscher: Suprasorb P SEnsitive Border Lite
›Paul Hartmann: Zetuvit Plus Silicone Border
Opatrunki medyczne wodoodporne
Ze względu na ich właściwości stosowane do natychmiastowego opatrywania ran i ich zabezpieczenia przed zamoczeniem. Wykonane są z folii poliuretanowej, wodoodpornej, ale przepuszczającej powietrze.
Rekomendowane do opatrywania:
- ran ciętych i szarpanych
- skaleczeń
- lekkich oparzeń
- lekkich ran pooperacyjnych
Producenci opatrunków wodoodpornych:
›3M: Tegaderm + PAD
›Viscoplast
›URGO OPTISKIN
›Smith&Nephew
Funkcyjne opatrunki z jonami srebra
Ponieważ zawierają w swoim składzie jony srebra, stosowane są do ran przewlekłych i trudno gojących się. To opatrunki o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeznaczone do miejscowego leczenia zakażeń, zabezpieczają ranę oraz uławiają jej szybsze gojenie.
Bez wątpienia, tego rodzaju opatrunki eliminują bakterie i zapobiega ich przenikaniu bezpośrednio do rany.
Producenci opatrunków z jonami srebra:
›Smith&Nephew: Allevyn Ag Adhesive
›Paul Hartmann: Atrauman Ag Silver
›Convatec: Aguacel Ag Foam
Ponadto, wśród specjalistycznych opatrunków, wyróżniamy opatrunki usztywniające, szczególnie stosowane w przypadku unieruchomienia kończyny, na skutek zwichnięcia, złamania czy pęknięcia kości. Tego rodzaju opatrunki dzielimy na:
- półsztywne, czyli bandaże elastyczne
- sztywne, wykonane z gipsu chirurgicznego
Podsumowanie
Niewątpliwie, grup opatrunków wyróżniamy wiele, w zależności od ich zastosowania i funkcji, którą mają spełnić. Należy jednak pamiętać, że odpowiedni dobór opatrunku, ma kluczowe znaczenie w całym procesie zabezpieczenia i gojenia się rany.
Opatrunki zdecydowanie ułatwiają udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, w których pacjent doznał poważnego urazu, ran ciętych, czy złamania. A zatem, ważna jest odpowiednia znajomość zastosowania poszczególnych opatrunków, dostępnych na rynku.
Chętnie podzielimy się wiedzą i doświadczeniem w zakresie odpowiedniego doboru opatrunków z uwzględnieniem comiesięcznej optymalizacji kosztów w Twojej palcówce zdrowia, gabinecie lekarskim czy domu opieki.
RADZIMY!
Z pewnością i ostrożnością, dobieraj odpowiedni rodzaj opatrunków. Przede wszystkim, odpowiednio dobrany rodzaj opatrunku zabezpieczy dobrze ranę, zwiększy bezpieczeństwo przed przedostaniem się szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów i przyspieszy gojenie.
Dbaj o zdrowie! Wybieraj świadomie!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zadzwoń lub napisz:
☎ 512 199 904 e-mail: handlowy@tuttomed.pl
Chętnie podzielimy się z Tobą zdobytą wiedzą i doświadczeniem, zaproponujemy produkt idealny do Twoich potrzeb, jednocześnie dbając o optymalizację comiesięcznych kosztów w Twojej placówce zdrowia.
Zapraszamy do współpracy.
Zespół Tuttomed Farmacja
Zapraszamy Cię również do zapoznania się z innymi artykułami:
Rękawice Medyczne – Rodzaj, Normy, Zastosowanie
Dezynfekcja wysokiego stopnia chusteczkami chlorowymi
Dobrego dnia 🙂