Dezynfekcja i skuteczność środków dezynfekcyjnych
W bieżący roku, słowo dezynfekcja, było najbardziej wyszukiwaną frazą, jeszcze do niedawna znaną głównie w obszarze medycznym, weterynaryjnym, farmaceutycznym lub też kosmetycznym.
Dzisiaj każdy z nas zna i stosuje środki do dezynfekcji, ale warto wiedzieć więcej i dokonywać świadomych wyborów, szczególnie w obszarach, w których proces dezynfekcji jest czynnością obligatoryjną.
Pokrótce, czym jest dezynfekcja?
Dezynfekcja inaczej nazywana również odkażaniem, jest procesem polegającym na niszczeniu szkodliwych, chorobotwórczych mikroorganizmów, do których zaliczamy: bakterie, wirusy, grzyby i prątki.
Zadaniem dezynfekcji jest wyeliminowanie mikroorganizmów mogących wywołać infekcje, zakażenia prowadzące do groźnych chorób.
Procesowi dezynfekcji poddaje się:
- skórę ciała oraz dłoni, przed wykonywaniem operacji, zabiegów chirurgicznych, iniekcji, czy zabiegów w salonie kosmetycznym
- narzędzia medyczne, chirurgiczne, weterynaryjne, kosmetologiczne i innego rodzaju narzędzia, na których mogą znajdować się szkodliwe drobnoustroje
- powierzchnie duże (ściany, podłogi, sufity)
- powierzchnie małe (stoliki, kozetki, łóżka), na których mogą znajdować się wspomniane mikroorganizmy
W zależności od procesu dezynfekcji oraz powierzchni do jakich zostanie przeprowadzona, najczęściej spotykanymi preparatami są:
- płyny lub żele do dezynfekcji skóry rąk, doskonałym przykładem są produkty marki BIOSEPTOL 80 i BIOSEPTOL ŻEL
- płyny i pianki alkoholowe do dezynfekcji powierzchni, takie jak Detro ® Sept AF
- pianki bezalkoholowe do dezynfekcji wysokiego stopnia o pełnym spektrum bójczym, o szybkim czasie działania, takie jak Detro San AF
- koncentraty płynne lub w formie granulatu do mycia i dezynfekcji narzędzi, takie jak Detro ® Cid Enzym, Detro ® Activ
- chusteczki włókninowe nasączone substancją alkoholową do dezynfekcji powierzchni oraz narzędzi medycznych, takie jak PDI Super Sani Cloth ® Plus
- chusteczki włókninowe nasączone bezalkoholowym preparatem do dezynfekcji powierzchni oraz narzędzi medycznych, do powierzchni wrażliwych, takie jak PDI Sani Cloth ® Universal
A zatem, produktów dostępnych na rynku jest mnóstwo, ważne jednak aby ich stosowanie przynosiło odpowiednią skuteczność, było bezpieczne dla zdrowia, środowiska i przedmiotów, do których zostały użyte.
Dezynfekcja i jej skuteczność
Na szczególną uwagę w wyborze dezynfekcji, zasługuje skuteczność (efektywność) środków dezynfekcyjnych, która zdecydowanie zależy do kilku istotnych szczegółów:
- substancji czynnych użytych w środkach dezynfekcyjnych
- odpowiednio dobranym stężeniu substancji chemicznej
- czasu działania substancji chemicznej
- temperatury, która ma wpływ na proces dezynfekcji
- warunków zanieczyszczeń, w których przeprowadzane są testy oraz badania środków dezynfekcyjnych działających na poszczególne drobnoustroje (bakterie, grzyby wirusy osłonkowe, bezosłonkowe, spory i prątki).
Warto zapamiętać, że dobór odpowiednich środków przeznaczonych do dezynfekcji ma ogromne znaczenie, szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności.
Radzimy zatem, by zwrócić szczególną uwagę na podstawowe dane oraz poprosić o karty charakterystyki poszczególnych produktów.
Dzięki temu dowiemy się :
- jakie dokładnie substancje chemiczne (skład chemiczny) zawiera dany produkt przeznaczony do dezynfekcji rąk lub powierzchni
- o jakim stężeniu został zastosowany środek chemiczny
- czy został przebadany na skuteczność bójczą ze wskazaniem czasu działania na poszczególne drobnoustroje
- czy i jakie posiada certyfikaty i atesty
ZAPAMIĘTAJ!
Przeprowadzone badania na skuteczność bójczą powinny zostać wykonane i potwierdzone zgodnie z obowiązującymi normami EN. Ale największe wymagania dotyczące skuteczności produktów przeznaczonych do dezynfekcji stawia się preparatom przeznaczonym do stosowania ich w warunkach brudnych, czyli w warunkach zanieczyszczeń. Ale o tym opowiemy już w następnej dawce wiedzy chroniącej Twoje zdrowie.
Zapraszamy już dziś na kolejna porcję zdrowej dawki wiedzy!
Dbaj o zdrowie! Dezynfekuj Świadomie!
Zespół Tuttomed Farmacja